392
Blog Books

Sharing a small part of The Arbinger Institute book “The Outward Mindset”. This book, along with “Leadership and Self Deception” and “The Anatomy of Peace” have become staples in my “read, re-read” book collection. They are literally life-changing. Hope you check them out.

We were worrying about ourselves because we were seeing the customer relationship backward. We were nervous because we needed the company’s money, and we were afraid that if we didn’t nail this presentation, the committee wouldn’t give us any. The objective in our minds was our own, not our customer’s.

Thankfully, someone in our group recognized what was going on, and he called us on it. “Hey” he said, “This might be the only time we ever get to spend with them and with this company. What if we just stay focused on being as helpful to them as we can be during these two hours?”

In retrospect, winning this contract probably was essential to Arbinger’s survival in the early days of our existence. The irony is that our company benefited only when we took our minds off of our company benefiting. Had we continued with an inward mindset, we would have helped neither the client nor ourselves.

Comments ( 392 )

 • Şirketimiz şehirler arası lojistik hizmetlerinde değerli müşterilerine
  ambar ve komple ürün ve yük gönderimlerini en kolay hale getirmek
  için istanbul antalya ambarı hizmetini açarak yeni teknolojik araçlarımız ile İstanbul Antalya ve bölgesine şehirler arası taşıma parsiyel ve komple gönderimler yapmaktadır.
  Firmamız ile iletişime geçerek adresten yüklerinizi & ürünlerinizi aldırabilir ve yeni adresine en kısa sürede sevk ettirebilirmisiniz

 • backlink paketleri backlink paketleri backlink
  paketleri backlink paketleri
  backlink paketleri backlink paketleri backlink paketleri backlink paketleri
  backlink paketleri backlink paketleri backlink paketleri backlink paketleri

 • İnsanların internetten para kazanma yolları hakkında daha fazla bilgiye ulaşmaları adına sürekli olarak araştırmalar yapan iguanabey sitesi ile
  sizler de artık boş zamanlarınızı değerlendirebilirsiniz.
  Bu sayede evinizde bilgisayarınızdan oturduğunuz yerden belirli masraflarınızı karşılayacak kadar gelir elde etmeniz mümkün olacaktır.

 • Bir çok firma ve kişi backlink paketleri satıyor lakin müşteri
  memnuniyetini ve planlı bir çalışma yapmadan sadece bas geç mantığını uyguluyor.
  Biz sizler için web sitenize özel link ağları ve sadece size özel ve web sitenizin kategorisine uygun bir backlink ağı sağlıyoruz.

  SEO ve Backlink alımlarında web sitenize uygun ve doğru bir link inşaatı yapılmasına dikkat
  etmelisiniz. Yapılan bu özenli çalışmalarda istenilen anahtar
  kelimenin ilk sayfalara geleceğini unutmayınız.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *